MDX.POLAR – Hoci sa bádanie v zamrznutých vodách oceánov niekomu môže javiť ako mrhanie finančných, a ľudských zdrojov bez presahu do bežného života, opak je pravdou. Presviedča nás o tom aj nedávny výskum fínsko-nórskeho kolektívu polárnych vedcov, ktorým sa podaril zaujímavý objav. V blízkosti súostrovia Špicbergy, ležiacom v Severnom ľadovom oceáne, boli schopní vďaka štúdiu morských bezstavovcov izolovať nové látky, účinné v boji proti zákerným črevným baktériám, tzv. enteropatogénnym kmeňom E.Coli. Svoje zistenia publikovali vo svojej štúdií v časopise Frontiers of Microbiology.

Baktérie E.Coli sa v ľudskom organizme vyskytujú ako prirodzená mikroflóra ľudského čreva. Za bežných podmienok u zdravého človeka predstavujú minimálne riziko. V ľudskej populácií však kolujú aj patogénne kmene E.Coli, ktoré svojimi vlastnosťami dokážu vyvolať rôzne ochorenia u človeka. Často sa jedná o oslabených jedincov, ako sú napríklad deti, starší, či chronicky chorí.
Medzi tieto patogénne kmene patrí aj spomínaná enteropatogénna E.Coli (skrátene EPEC), ktorá postihuje predovšetkým malé deti, a vyvoláva prudké, krvavé, ťažko liečiteľné hnačky. Baktéria EPEC je preto postrachom pediatrov v rozvojových krajinách so zle rozvinutým zdravotným systémom, kde úmrtnosť takto postihnutých detí dosahuje až 30%.
Ďalšie z kategórie MDX.POLAR
Práve v tejto oblasti zohráva veľkú úlohu štúdium extrémnych podmienok a ich živočíchov, ktoré sú často schopné vylučovať nepreskúmané látky, užitočné v boji s odolnými mikroorganizmami, či dokonca rakovinou. Inak tomu nebolo ani v prípade škandinávskeho výskumného tímu. Ten, ešte počas roku 2020 dokázal na svojej výskumnej lodi Kronprins Haakon študovať mikrobióm viacerých bezstavovcov, izolovať ich jednotlivé baktérie a skúmať vlastnosti ich metabolitov. A výskum nevyšiel nadarmo.
„Objavili sme zlúčeninu, ktorá inhibuje virulenciu enteropatogénnej E. coli bez toho, aby ovplyvnila jej rast, a zlúčeninu inhibujúcu rast, pričom obe sa nachádzajú v aktinobaktériách zo Severného ľadového oceánu,“ uviedla Dr. Päivi Tammela, spoluautorka štúdie a profesorka Oddelenia farmaceutických biovied Helsinskej univerzity. Tieto dve zlúčeniny, s charizmatickými menami T091-5 a T160-2, ktoré sú produkované baktériami kmeňa Kocuria a Rhodococcus, sa tak stali potenciálnymi liečivami schopnými pomôcť v boji s EPEC.
Samotné ochorenie vyvolané EPEC je náročné na liečbu, nakoľko baktérie pomerne pevne priľnú na stenu čreva, ktorú poškodzujú. Liečba antibiotikami je mnohokrát v týchto prípadoch neefektívna, pretože baktérie priľnuté v kolóniách na čreve ľahšie odolávajú krátkodobej antibiotickej liečbe. Za pomoci spomínaných látok by tak bolo možné úplne zabrániť uchyteniu EPEC na stene čreva, a v kombinácií s antibiotikami lepšie redukovať ich rast, resp. úplne baktérie eliminovať. Na to, či budú spomínané zlúčeniny jedného dňa liečivom, si však budeme musieť ešte chvíľu počkať. Nesporným faktom však ostáva, že polárny výskum v posledných rokoch prináša zaslúžené ovocie.