Drahé divožienky, milí dobrodruhovia! Vitajte vo svete MEDEXonline, stránke prvého slovenského webového magazínu venovanému medicíne extrémnych podmienok. Od hlbokých jaskýň až po medziplanetárne lety – na MEDEXe nájdeš poznatky, ktoré ti zachránia zadok kdekoľvek.

Medicína extrémnych podmienok je odbor lekárstva a zdravotnej starostlivosti, zaoberajúci sa človekom, jeho fyziológiou a ochoreniami pri vystavení rôznym abnormálnym podmienkam. Zahrnutých je pod tento pojem mnoho odborností ako napríklad:

  • kozmická medicína
  • horská medicína
  • etnobotanika a etnofarmakológia
  • letecká medicína
  • potápačská medicína
  • expedičná medicína
  • medicína katastrof
  • taktická medicína a mnohé iné..

Komplexný koncept medicíny extrémnych podmienok je vo svete relatívne mladou disciplínou. V Amerike sa môžeme stretnúť s pomenovaním wilderness medicine (medicína divočiny), v Európe je bežnejšie pomenovanie extreme medicine. Na Slovenskom a Českom území však niečo obdobné takmer neexistuje, napriek tomu, že mnohé špecializácie (vojenská medicína, letecká medicína, horská medicína) majú u nás dlhodobú tradíciu a dosahujú svetovej úrovne. Prospešný medziodborový dialóg zahrnujúci medicínu extrémnych podmienok však dodnes nepoznáme. Skromným cieľom tohto projektu by teda bolo načrtnúť kontúry tohto odboru aj u nás doma a rozvinúť komunitu „extrémofilov“ z radov mnohých odborností. Neočakávaj ťažkopádne teoretické informácie, nejdeš čítať učebnicu. Obsah bude tvorený tak, aby poskytol základné informácie na jednom komplexnom portáli. Či si bežný nadšenec, študent zdravotníckeho odboru, sestra, záchranár, lekár – nelekár – nezáleží na tom. Ak máš dostatok zvedavosti, obľubuješ pobyt v negaučových offline podmienkach a chceš sa zapojiť – patríš sem. Takže čokoľvek ťa priviedlo do týchto bujarých vôd, vitaj.

Prečo blog?

Tak ako teraz čítaš tento úvod, budeš čítať aj všetky výplody, ktoré sem zavesím. Tento web začína v písanej forme, a pravdepodobne v nej aj dlhodobo ostane. Prečo som v dnešnej dobe rozmachu podcastov zvolil písanú formu šírenia informácie? Dôvody sú tri.

  1. Informácie v zvukovej podobe horšie dohľadáš. Ak budeš hľadať konkrétny údaj, nemusíš prehrávať x minút zvukovej stopy, cez internetový vyhľadávač máš to, čo odtiaľto potrebuješ, za pár sekúnd.
  2. Písané slovo si vyžaduje vyššiu mieru koncentrácie (čitateľa aj autora). V dobe kedy na teba hučí z každej strany hudba, podcast, reklama, zvuky messengeru a iných výdobytkov (prípadne ešte aj nejakí ľudia, no fuj!), je potrebné vedieť sa stíšiť a sústrediť pozornosť na niečo, čo nás vytrhne z roztekaného kolobehu bežného dňa. Ak to bude tvojich 10 minút u článkov na MEDEXonline, budem veľmi rád.
  3. Neznášam svoj hlas na nahrávkach. 😂 Navyše nie som extra dobrý spontánny rečník a trh podcastov začína byť pomaly ale isto presýtený.

Ako to vzniklo?

Myšlienka stvoriť portál, ktorý by poskytoval užitočné vedomosti pre rôznorodých „extrémofilov“, v mojej hlave vznikla počas mesiacov pandémie COVID-19. Ako študent medicíny na dištančnom štúdiu som mal viac voľného času, ako by mi bolo príjemné, a pri zvyčajnom štúdiu a surfovaní po odborných stránkach som stále zachádzal k väčším deviáciám odborného spektra. V počiatkoch som si prehlboval vedomosti prevažne v mojej milovanej toxikológií (bojové a rastlinné jedy, drogy a iné šmakoty) a fyziológií vysokohorských podmienok, časom sa však po prvých ľudských letoch SpaceX pridala aj moja detská láska k astronómií a tentokrát vesmírnej medicíne… No, a nová závislosť bola na svete. Jediná vec ma ale neskutočne sral hnevala. Prečo je, kurník, tak málo zdrojov v našom rodnom jazyku? Veď mne sa nechce neustále prekladať štúdie z angličtiny a písať si útržky poznámok. A vlastne, tie útržky by možno pomohli aj inému čitateľovi…? 🤷‍♂️ A MEDEXonline bol na svete. 🎉🥂🥳 

Ako dlho budem čakať na nový obsah?

Vzhľadom k svojmu vyťaženému časovému plánu sa budem snažiť publikovať články (teraz si na seba upletiem bič) raz za dva týždne. Nebude to tak frekventované ako väčšina blogových postov čo ťa kŕmia pomaly každý druhý deň, stavím radšej na kvalitu a verím, že to oceníš. Aby si dostal vedieť o všetkom čo sa tu mihne, šupni mi mail vpravo do formulára a raz mesačne ti veci pošlem v podobe newslettera.

Pri každom čítaní tiež prosím zohľadni, že jednotlivé články sú dielom nadšenca, nie odborníka. Hoci sa nejaký ten piatok už v zdravotníctve pohybujem a nejaké poznatky mám, nestaviam sa do roly vševediaceho guru. Jeden môj obľúbený učiteľ vždy hovorieval: Medicina sine praxi sicut currus sine axi – Medicína bez praxe je ako voz bez osi. Nakoľko nepraktikujem v plnej miere medicínu extrémnych podmienok, ostávam len bľabotajúcim teoretikom. Napriek tomu si informácie nebudem cucať z prsta, ale budem sa snažiť oprieť o nové poznatky v danej oblasti. Každý článok bude obsahovať ZDROJE, ktoré budú externým linkom na dokument so všetkými knihami, štúdiami a článkami, z ktorých som informácie čerpal. Tam si vždy môžeš overiť všetko, o čom napíšem, prípadne ma skontrolovať, ak ti veci nesedia. Ak nebudú, rozhodne ma o tomto diletantskom priestupku ihneď informuj! 👍

O čom sú rubriky?

Čo sa týka samotných rubrík, ktoré vidíš na úvodnom obrázku, ich obsah vyplýva zo samotného názvu. V skratke zhrniem. Kategória článkov s tagom .BIO sa bude venovať predovšetkým rastlinným a živočíšnym jedom a etnobotanike. Kategória .NAUTIC sa bude venovať všetkému v spojení s vodou a plavbami po nej. Kategória .POLAR v sebe pojme témy vysokohorskej medicíny a polárnych expedícií. Pod značkou .SPACE nájdeš články pre kozmickú medicínu. Značka .SPELEO bude rozoberať prostredie jaskýň a značka W&D zase vojenskú problematiku, prírodné a ekologické katastrofy. Špecifikom je kategória .URBAN, ktorá bude pojednávať o prežívaní v mestskej džungli. Život bezdomovca v mestskom prostredí a sociálna bieda má v civilizovanom svete najbližšie k extrémnym podmienkam. Som presvedčený, že táto problematika sedí do konceptu medicíny extrémnych podmienok ako takého a zaslúži si adekvátnu pozornosť. Dá sa povedať že výber tém je pomerne široký, aj keď mám ešte zopár nápadov, ktoré by časom mohli pribudnúť. Tie ale zatiaľ necháme kypieť pod pokrývkou. 🧐

Zvonec na koniec

A to by bolo vlastne asi tak všetko, čo som ti chcel dnes takto na úvod zdeliť. Akokoľvek si sem našiel cestu, som rád že si tu. Dúfam, že tento projekt nájdeš aj nabudúce a zostaneš štamgastom, už pri obsahu, ktorý ti bude najviac vyhovovať. Bude z čoho vyberať. Ak nechceš premeškať najnovšie články zo sveta MEDEXonline, prihlás sa na newsletter v bočnom paneli, alebo daj like na FB či Twitteri. Za tvoj čas ti ďakujem a pre dnes sa lúčim. Nazdar!   

Print Friendly, PDF & Email